Uwaga na nowe przepisy dotyczące zakupów olejów opałowych

Uwaga na nowe przepisy dotyczące zakupów olejów opałowych

2020-08-17 11:01 | e-petrol.pl
Z początkiem września 2020 r. wejdzie w życie tzw. pakiet opałowy, czyli przepisy o obowiązkowej elektronizacji oświadczeń o grzewczym przeznaczeniu wyrobu, niezbędnych do stosowania obniżonej stawki akcyzy dla olejów opałowych – przypomina zespół doradców podatkowych kancelarii Cabaj Kotala.
Oznacza to, że począwszy od września br., możliwość zastosowania takiej obniżonej stawki „opałowej” będzie uzależniona od łącznego spełnienia następujących warunków:
  • sprzedawca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy”
  • nabywca olejów opałowych uzyskał rejestrację jako „pośredniczący podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do odsprzedaży) lub „zużywający podmiot olejowy” (gdy kupuje oleje do własnego zużycia)
  • sprzedawca olejów opałowych zrobi zgłoszenie SENT na realizowaną sprzedaż – w tym również w przypadkach normalnie pod SENT niepodlegających (np. sprzedaż do podmiotu nieprowadzącego działalności gospodarczej, sprzedaż niezwiązana z transportem towaru, etc.)
  • nabywca olejów opałowych zamknie zgłoszenie SENT w dniu odbioru wyrobów, oświadczając równocześnie o opałowym ich przeznaczeniu
  • wymóg ten jest spełniony również w przypadku zawarcia odpowiedniego oświadczenia w treści umowy okresowej na sprzedaż olejów opałowych, o ile umowa ta została zarejestrowana w PUESC.
Z uwagi na szeroki zakres nowych wymogów eksperci podatkowi rekomendują, by wszyscy sprzedawcy olejów opałowych w możliwie krótkim terminie przygotowali się do ich wypełniania oraz potwierdzili u swoich klientów, że także i oni są świadomi swoich nowych obowiązków i gotowi do ich realizacji.

Rozwój sektora biogazu i biometanu przyspieszy?

Rozwój sektora biogazu i biometanu przyspieszy?
2020-10-14 09:50 | Z Kraju

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali wczoraj list intencyjny na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.

PGNiG zainteresowane biogazem

PGNiG zainteresowane biogazem
2020-10-08 10:03 | PaliwaRolnicze.pl

Spółka chce wykorzystywać 7-8 mld m3 biometanu, pozyskiwanego z produkcji nawet 13-15 mld m sześc. biogazu.

Od 1 października SENT bez rejestracji nie zadziała

Od 1 października SENT bez rejestracji nie zadziała
2020-09-30 11:20 | Z Kraju

Platforma Usług Eletronicznych Skarbowo-Celnych podała, że z dniem 1 października 2020 r. wprowadzona będzie automatyczna weryfikacja zgłoszeń do rejestru SENT z zaawansowanego poziomu dostępu do SISC.

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?
2020-09-17 12:53 | Z Kraju

O możliwościach współpracy, przyszłej strategii i wyzwaniach związanych z procesem przejęcia Grupy Kapitałowej PGNiG przez PKN Orlen z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w PGNiG rozmawiali prezesi: Daniel Obajtek (PKN Orlen) i Jerzy Kwieciński (PGNiG).

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną
2020-09-08 09:49 | Z Kraju

Ostatni czas był wyjątkowo trudny dla Orlenu i Lotosu, które doświadczyły załamania popytu na paliwa i rozchwianych cen ropy. Zdaniem prezesa Grupy Lotos Pawła Jana Majewskiego otoczenie firm paliwowych w drugim półroczu się poprawia, ale marże rafineryjne nie wzrosną szybko do poziomów sprzed pandemii - ocenia w rozmowie z portalem Interia.pl.

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych
2020-09-01 09:52 | Z Kraju

Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych przypomina, że 31 sierpnia 2020 r. upłynął okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe i podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych.