Problemy rolników z zaopatrzeniem w paliwa

Problemy rolników z zaopatrzeniem w paliwa

2023-10-04 09:59:03 |
W jednym z najtrudniejszych momentów w pracach polowych rolnicy muszą mierzyć się z problemami związanymi z możliwością zakupu paliw. Niektórzy przedsiębiorcy rolni mówią, że wstrzymują część prac.
Rolnicy – jak podaje portal money.pl - są niemal bezradni wobec problemów z dostępnością paliw, które dotknęły ich tej jesieni, podczas intensywnych prac na polach. Do tej pory kupowali paliwo w cenach hurtowych, które były niższe od tych ze stacji paliw, a w tym roku jest odwrotnie, co więcej, niektórzy z nich nie mają realizowanych dostaw od hurtowników.

Serwis money.pl rozmawiał z rolnikami ze Stowarzyszenia „Oszukana Wieś”, którzy narzekają, że zamiast płacić 5,99 zł za litr, jak kierowcy na stacjach muszą wydać 6,50-6,40 zł za litr diesla, czyli co najmniej 10 proc. drożej. W dodatku, nie zawsze hurtownicy paliwowi są w stanie zrealizować zamówienie lub dostarczają tylko jego część. Rolnicy skarżą się, że zamiast zająć się uprawami, muszą skupić się na poszukiwaniach możliwości zakupu paliw. Money.pl podaje, że część producentów ma obawy, że obecny problem paliwowy powtórzy się już wkrótce, podczas zakupów oleju opałowego na zimę.

Więcej o problemach rolników z zaopatrzeniem w paliwa można przeczytać w portalu money.pl.

Wyższy zwrot akcyzy dla rolników - projekt rozporządzenia

Wyższy zwrot akcyzy dla rolników - projekt rozporządzenia
2023-11-09 09:55:20 | PaliwaRolnicze.pl

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje, że rolnicy w 2024 r. dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Nie panika, ale chaos na rynku paliw

Nie panika, ale chaos na rynku paliw
2023-10-16 09:55:28 | PaliwaRolnicze.pl

W ocenie Sławomira Izdebskiego z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) na rynku wywołano panikę, która nie sprzyja rolnikom, ale też nie ma wpływu na prace polowe w rolnictwie.

Brak dostępu do paliw budzi niezadowolenie wśród rolników

Brak dostępu do paliw budzi niezadowolenie wśród rolników
2023-10-11 09:47:38 | PaliwaRolnicze.pl

Polityka cenowa Orlenu w ostatnich tygodniach jest tematem, który jest obecny w mediach i rozgrzewa emocje Polaków, bo choć ceny na stacjach płockiego koncernu są niskie, to na takim poziomie są trudności z jego zakupem w sprzedaży hurtowej.

Odpowiedź Orlenu na wystąpienie WIR

Odpowiedź Orlenu na wystąpienie WIR
2023-09-20 09:50:58 | PaliwaRolnicze.pl

Pod koniec ubiegłego miesiąca Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) wystosowała pismo do Ministra Aktywów Państwowych – Jacka Sasina w sprawie problemów, które zgłaszają rolnicy, którzy mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym. Izbie odpowiedziała spółka Orlen Paliwa.

Resort rolnictwa kieruje pismo do MAP w sprawie paliw

Resort rolnictwa kieruje pismo do MAP w sprawie paliw
2023-09-19 09:54:16 | PaliwaRolnicze.pl

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do Ministerstwa Aktywów Państwowych wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie problemów wynikających z ograniczonej dostępności oleju napędowego.

Co z rolnikami, którzy wykorzystali limit zwrotu podatku?

Co z rolnikami, którzy wykorzystali limit zwrotu podatku?
2023-09-13 10:01:00 | PaliwaRolnicze.pl

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych opublikował na swojej stronie internetowej informację w sprawie rolników, którzy w pierwszym naborze wykorzystali w całości limit zwrotu podatku za paliwo rolnicze.