Odpowiedź Orlenu na wystąpienie WIR

Odpowiedź Orlenu na wystąpienie WIR

2023-09-20 09:50:58 |
Pod koniec ubiegłego miesiąca Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR) wystosowała pismo do Ministra Aktywów Państwowych – Jacka Sasina w sprawie problemów, które zgłaszają rolnicy, którzy mają problemy z zaopatrzeniem się w paliwo na rynku hurtowym. Izbie odpowiedziała spółka Orlen Paliwa.
Z informacji docierających do WIR wynikało, że dystrybutorzy odmawiają przywozu oleju napędowego lub opóźniają jego dostawę (do tej pory zamówienie realizowane było w następnym dniu, (aktualnie należy czekać około 5 dni na jego realizację). Jeśli już dochodzi do dostawy, to realizowane ilości są mniejsze od zamawianych. Wielu rolników wskazuje, że ceny w hurcie niekiedy są wyższe od tych oferowanych na stacjach benzynowych. Zdarza się, że stacje także wprowadzają limity paliwa, jakie może zakupić rolnik.

Dla branży rolnej brak paliwa to spory problem, bowiem rozpoczyna się okres bardzo intensywnych prac polowych. W związku z tym Wielkopolska Izba Rolnicza apelowała do Ministra Sasina, jako osoby nadzorującej funkcjonowanie spółki Orlen, która jest głównym dostawcą paliwa na rynku hurtowym, o pilną interwencję w tej sprawie i zapewnienie właściwych ilości paliwa dla rolników.

Spółka Orlen Paliwa poinformowała WIR, że wywiązuje się ze wszystkich obowiązujących kontraktów, które zawarła z odbiorcami hurtowymi, dodając, że dostawy benzyny i oleju napędowego do wszystkich klientów zewnętrznych oraz na stacje paliw Orlen przebiegają bez zakłóceń.

Orlen Paliwa wyjaśniło w piśmie, że produkcja własna w rafineriach w Płocku i Gdańsku, uzupełniana dostawami z zagranicy realizowanymi przez koncern, jest wystarczająca, aby wszyscy odbiorcy, którzy posiadają umowy z Grupy Orlen, otrzymywali ilość paliwa wynikającą z podpisanych umów oraz składanych w każdym miesiącu deklaracji. Z uwagi na to, że Orlen odpowiada za 65 proc. polskiego rynku paliw (detal i hurt), to nie odnosi się do działań pozostałych uczestników rynku, pośredników i importerów, wykonywanych przez nich umów i stosowanych polityk cenowych.

W piśmie do Izby firma Orlen Paliwa podkreśliła, że monitoruje rynek i analizuje działania, które mogłyby stabilizować rynek w przypadku, gdyby pozostałe firmy działające na rynku hurtowym nie zapewniały odpowiedniej podaży paliw.

Wyższy zwrot akcyzy dla rolników - projekt rozporządzenia

Wyższy zwrot akcyzy dla rolników - projekt rozporządzenia
2023-11-09 09:55:20 | PaliwaRolnicze.pl

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje, że rolnicy w 2024 r. dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Nie panika, ale chaos na rynku paliw

Nie panika, ale chaos na rynku paliw
2023-10-16 09:55:28 | PaliwaRolnicze.pl

W ocenie Sławomira Izdebskiego z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych (OPZZRiOR) na rynku wywołano panikę, która nie sprzyja rolnikom, ale też nie ma wpływu na prace polowe w rolnictwie.

Brak dostępu do paliw budzi niezadowolenie wśród rolników

Brak dostępu do paliw budzi niezadowolenie wśród rolników
2023-10-11 09:47:38 | PaliwaRolnicze.pl

Polityka cenowa Orlenu w ostatnich tygodniach jest tematem, który jest obecny w mediach i rozgrzewa emocje Polaków, bo choć ceny na stacjach płockiego koncernu są niskie, to na takim poziomie są trudności z jego zakupem w sprzedaży hurtowej.

Problemy rolników z zaopatrzeniem w paliwa

Problemy rolników z zaopatrzeniem w paliwa
2023-10-04 09:59:03 | PaliwaRolnicze.pl

W jednym z najtrudniejszych momentów w pracach polowych rolnicy muszą mierzyć się z problemami związanymi z możliwością zakupu paliw. Niektórzy przedsiębiorcy rolni mówią, że wstrzymują część prac.

Resort rolnictwa kieruje pismo do MAP w sprawie paliw

Resort rolnictwa kieruje pismo do MAP w sprawie paliw
2023-09-19 09:54:16 | PaliwaRolnicze.pl

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do Ministerstwa Aktywów Państwowych wystąpienie Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie problemów wynikających z ograniczonej dostępności oleju napędowego.

Co z rolnikami, którzy wykorzystali limit zwrotu podatku?

Co z rolnikami, którzy wykorzystali limit zwrotu podatku?
2023-09-13 10:01:00 | PaliwaRolnicze.pl

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych opublikował na swojej stronie internetowej informację w sprawie rolników, którzy w pierwszym naborze wykorzystali w całości limit zwrotu podatku za paliwo rolnicze.