Propan będzie droższy i trudniej dostępny

Propan będzie droższy i trudniej dostępny

2021-07-14 09:45:16 |
Ostatnie dni przynoszą bardzo drastyczne zmiany zwyżkową w cenach gazu płynnego. Sankcje na import z Białorusi rykoszetem uderzają w przywóz LPG do Polski, co odbija się zarówno w cenach, jak i w dostępności produktu.
Dla cen w dostawach LPG do stacji od końca czerwca mieszanka propan-butan podrożała o 10 proc., a jeśli chodzi o hurtowy rynek propanu – na granicy wschodniej cena tony propanu w tym okresie wzrosła o 18 proc. Tego rodzaju zmiany dotyczą wszystkich typów paliw gazowych i jak dotąd nie pojawiają się przesłanki sugerujące szybkie uzupełnienie braków i obniżenie się cen.

Uzupełnieniem podaży są wprawdzie np. dostawy drogą morską, jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację – gaz ten jest dużo droższy i jego ilości wciąż nie są wystarczające do zaspokojenia zapotrzebowania klientów. 

Jak sugerują nam importerzy, w krótkim czasie braki na rynku hurtowym odbiją się także na cenach butli i dostawach do instalacji przemysłowych, komunalnych i indywidualnych. To może być dla konsumentów propanu ważny moment na przyjrzenie się dostępności gazu u dystrybutorów i zakup na bieżące potrzeby.

Więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego

Więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego
2021-09-10 09:59:11 | PaliwaRolnicze.pl

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2022 założono przeznaczenie więcej pieniędzy na dopłaty do paliwa rolniczego.

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego tylko do końca sierpnia

Wnioski o zwrot podatku akcyzowego tylko do końca sierpnia
2021-08-30 09:40:40 | PaliwaRolnicze.pl

Resort rolnictwa na swoich stronach internetowych przypomina o ważnym terminie – do 31 sierpnia br. producenci rolni muszą złożyć wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej.

Ustawy dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Ustawy dla rolników w ramach Polskiego Ładu
2021-08-20 09:54:44 | PaliwaRolnicze.pl

W piątek minister rolnictwa Grzegorz Puda zapowiedział, że w ramach 100 dni Polskiego Ładu przyjęte zostaną ustawy o rolniczym handlu detalicznym i o paliwach. Szef resortu ujawnił, że obie ustawy już są procedowane i rząd chce wprowadzać ułatwienia dla rolników.

Dostawy paliw dla rolników - zasady transportu i zakupów

Dostawy paliw dla rolników - zasady transportu i zakupów
2021-08-16 12:01:00 | PaliwaRolnicze.pl

Paliwo jest specyficznym towarem, którego przewożenie podlega wielu ograniczeniom, monitorowaniu i regulacjom. Głównymi powodami tych regulacji są z jednej strony właściwości łatwopalne / wybuchowe paliw (są towarem niebezpiecznym), a z drugiej walka z wyłudzeniami podatku od towaru i usług oraz akcyzy, którymi są obciążone paliwa.

Limit zużycia diesla do prac w rolnictwie wzrośnie

Limit zużycia diesla do prac w rolnictwie wzrośnie
2021-07-12 09:53:33 | PaliwaRolnicze.pl

W projekcie nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi proponuje zwiększenie limitu zużycia oleju napędowego wykorzystywanego do prac w gospodarstwie.

Startuje program ''Mój elektryk''

Startuje program ''Mój elektryk''
2021-07-02 13:54:10 | PaliwaRolnicze.pl

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dopłaty do aut elektrycznych przeznaczy 500 mln zł.