e-petrol.pl: paliwa tradycyjne tanieją na polskich stacjach

e-petrol.pl: paliwa tradycyjne tanieją na polskich stacjach

2020-10-16 11:17 | e-petrol.pl
W miarę wzrastania liczby zakażonych koronawirusem coraz bardziej uzasadniona może być obawa o sytuację gospodarki w Polsce w kolejnych miesiącach – w tym także o możliwy spadek popytu na paliwa. Obecnych spadków cen nie należy jednak bezpośrednio z tym łączyć.
Obniżki, które widzieliśmy w tym tygodniu, wynikają raczej z globalnych tendencji i nie są prostą konsekwencją pandemii – spadki wynikają także m.in. z zakończenia strajków w Norwegii czy aktywności wydobywczej Libii. Jeśli jednak postępy pandemii wymuszać będą dalsze ograniczenia w głównych gospodarkach globu, wtedy z pewnością realna będzie wizja surowcowej nadpodaży i gwałtownie obniżających się cen.

Benzyny w rafineriach w dół

W mijającym tygodniu benzyny w hurtowych cennikach rafineryjnych wyraźnie potaniały. Średnia cena benzyny Pb98 dzisiaj to 3606 zł/m sześc., czyli o ponad 28 zł mniej niż w ubiegłą sobotę. W przypadku benzyny Pb95 obniżka w tym okresie to 42 zł, a cena metra sześc. wyniosła 3445,6 zł. Śladową zwyżkę notowano w cenie średniej diesla, która wyniosła dzisiaj 3301,4 zł/m sześc. Podwyżka w cenie średniej oleju opałowego wynosiła 15 zł, a średnia cena tego paliwa to 2093,2 zł/m sześc.

Może być taniej

W okresie między 19 a 25 października 2020 spodziewamy się, że średnia cena benzyny 98-oktanowej ulokować się może w przedziale  4,68-4,79 zł/l, a jej popularniejsza odmiana, Pb95 kosztować może 4,35-4,46 zł/l. W przypadku cen oleju napędowego prognozy analityków e-petrol.pl mówią o cenach na poziomie 4,27-4,38 zł/l. Wyraźniejsze zmiany w górę będą widoczne zapewne w cenach autogazu, dla którego spodziewany poziom cen detalicznych to 2,01-2,10 zł/l.

Ropa chwilowo odporna na koronawirusa

Pomimo rosnącej liczby przypadków COVID-19 na świecie oraz kolejnych obostrzeń i ograniczeń mobilności wprowadzanych przez poszczególne rządy notowania surowca na giełdzie w Londynie utrzymują się na wysokim poziomie. Po spadkowym początku tygodnia, kiedy cena ropy Brent spadła w okolice poziomu 41,50 USD, straty zostały odrobione i w piątkowe przedpołudnie notowania surowca utrzymują się w rejonie 43 dolarów.

Po tym jak w ubiegły piątek zakończył się strajk pracowników norweskiego sektora naftowego, po przejściu huraganu Delta do pracy wracać zaczęły platformy wydobywcze w rejonie Zatoki Meksykańskiej, a Libia zapowiedziała wznowienie produkcji na swoim największym polu naftowym El Szarara, przecena na rynku naftowym wydawała się być nieunikniona. Szczególnie, że zagrożeniem dla popytu na paliwa są nowe obostrzenia wprowadzane na świecie w związku z pandemią koronawirusa.

Na początku tygodnia faktycznie mieliśmy do czynienia ze spadkiem cen ropy, ale obniżka nie była zbyt głęboka i notowania surowca szybko zaczęły odrabiać straty. Na rynku naftowym mamy do czynienia z trudno wytłumaczalnym optymizmem, dzięki któremu cena ropy utrzymuje się na wysokim poziomie.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl


Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 19-25 października 2020 r:

Poniedziałek
•    Chiny – PKB
•    Chiny – produkcja przemysłowa

Wtorek
•    Polska – produkcja przemysłowa

Środa
•    Polska – sprzedaż detaliczna
•    USA – Beżowa Księga

Piątek
•    Niemcy – indeks PMI dla przemysłu
•    USA – indeks PMI dla przemysłu

Rozwój sektora biogazu i biometanu przyspieszy?

Rozwój sektora biogazu i biometanu przyspieszy?
2020-10-14 09:50 | Z Kraju

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz przedstawiciele branży biogazowej, transportowej, sektora przesyłu i świata nauki podpisali wczoraj list intencyjny na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce.

PGNiG zainteresowane biogazem

PGNiG zainteresowane biogazem
2020-10-08 10:03 | PaliwaRolnicze.pl

Spółka chce wykorzystywać 7-8 mld m3 biometanu, pozyskiwanego z produkcji nawet 13-15 mld m sześc. biogazu.

Od 1 października SENT bez rejestracji nie zadziała

Od 1 października SENT bez rejestracji nie zadziała
2020-09-30 11:20 | Z Kraju

Platforma Usług Eletronicznych Skarbowo-Celnych podała, że z dniem 1 października 2020 r. wprowadzona będzie automatyczna weryfikacja zgłoszeń do rejestru SENT z zaawansowanego poziomu dostępu do SISC.

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?
2020-09-17 12:53 | Z Kraju

O możliwościach współpracy, przyszłej strategii i wyzwaniach związanych z procesem przejęcia Grupy Kapitałowej PGNiG przez PKN Orlen z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w PGNiG rozmawiali prezesi: Daniel Obajtek (PKN Orlen) i Jerzy Kwieciński (PGNiG).

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną
2020-09-08 09:49 | Z Kraju

Ostatni czas był wyjątkowo trudny dla Orlenu i Lotosu, które doświadczyły załamania popytu na paliwa i rozchwianych cen ropy. Zdaniem prezesa Grupy Lotos Pawła Jana Majewskiego otoczenie firm paliwowych w drugim półroczu się poprawia, ale marże rafineryjne nie wzrosną szybko do poziomów sprzed pandemii - ocenia w rozmowie z portalem Interia.pl.

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych
2020-09-01 09:52 | Z Kraju

Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych przypomina, że 31 sierpnia 2020 r. upłynął okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe i podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych.