Jak zmieni się rynek po przejęciu Lotosu przez Orlen?

Jak zmieni się rynek po przejęciu Lotosu przez Orlen?

2020-07-17 09:35 | e-petrol.pl
Choć nowy Orlen powiększy się o część aktywów Lotosu i wzbogaci o sektor gazowy, to jak zauważa ‘’Puls Biznesu’’ wciąż nie będzie gigantem na rynku. Od europejskich potentatów branży paliwowej firmę będzie nadal sporo dzieliło.
Argumentem za łączeniem polskich gigantów w jeszcze większe podmioty jest ich konkurencyjność na rynku międzynarodowym – pisze Adam Torchała na łamach dziennika. Zauważa on, że choć firma, która w polskiej skali wydaje się gigantem, to pod względem przychodów może rywalizować jednak tylko z firmami z regionu. Na przykład z austriackim OMV (105 mld zł) i węgierskim MOL (67 mld zł). Z punktu widzenia całej Europy nie jest to jednak największy kaliber. W Europie działają spółki o dużo większym zasięgu i przychodach, jak choćby BP, Shell, Total, Eni czy rosyjskie Gazprom  i Lukoil.

Adam Torchała zauważa, że Gdyby Orlen mógł przejąć Lotos bez warunków, w zasadzie zmonopolizowałby rynek hurtowy. Warunki, jakie postawiła Komisja Europejska to sprzedaż 30 proc. udziałów w nowoczesnej gdańskiej rafinerii wraz z pakietem praw zarządczych.  Dzięki temu nowy właściciel będzie miał prawo prawo do blisko połowy produkcji rafinerii ropy naftowej i benzyny oraz otrzyma dostęp do istotnej infrastruktury magazynowania i infrastruktury logistycznej. W „Pulsie Biznesu” czytamy, że w praktyce zmonopolizowany do tej pory przez skarb państwa rynek otworzy w ten sposób furtkę dla podmiotu – jak to nazywa Adam Torchała - „spoza rządowej rodziny”.

Przejęcie nie zagrozi jednak pozycji Orlenu na rynku detalicznym, gdzie zachowa on  pozycję lidera, a do  1769 stacji dołączy 116 należących obecnie do Lotosu. Na sprzedaż trafi 389 obiektów, co stanowi zaledwie około 5 proc. rynku detalicznego.

Szerzej na ten temat można przeczytać dziś w „Pulsie Biznesu”.

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?

Jak będą funkcjonować połączone PKN Orlen i Grupa PGNiG?
2020-09-17 12:53 | Z Kraju

O możliwościach współpracy, przyszłej strategii i wyzwaniach związanych z procesem przejęcia Grupy Kapitałowej PGNiG przez PKN Orlen z przedstawicielami związków zawodowych funkcjonujących w PGNiG rozmawiali prezesi: Daniel Obajtek (PKN Orlen) i Jerzy Kwieciński (PGNiG).

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną

Na rynku paliw widać poprawę, ale marże szybko nie wzrosną
2020-09-08 09:49 | Z Kraju

Ostatni czas był wyjątkowo trudny dla Orlenu i Lotosu, które doświadczyły załamania popytu na paliwa i rozchwianych cen ropy. Zdaniem prezesa Grupy Lotos Pawła Jana Majewskiego otoczenie firm paliwowych w drugim półroczu się poprawia, ale marże rafineryjne nie wzrosną szybko do poziomów sprzed pandemii - ocenia w rozmowie z portalem Interia.pl.

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych

Od dziś podmioty niezarejestrowane nie kupią paliw opałowych
2020-09-01 09:52 | Z Kraju

Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych przypomina, że 31 sierpnia 2020 r. upłynął okres przejściowy dla podmiotów sprzedających paliwa opałowe i podmiotów zużywających te paliwa do celów grzewczych.

Wnioski o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego można składać tylko do 31 sierpnia

Wnioski o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego można składać tylko do 31 sierpnia
2020-08-27 09:39 | Z Kraju

Jeszcze tylko przez kilka dni, bo do 31 sierpnia br. można złożyć wniosek o zwrot części podatku akcyzowego od zakupionego do prac rolnych oleju napędowego - informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały umowę ws. nabycia akcji Lotosu

PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały umowę ws. nabycia akcji Lotosu
2020-08-19 09:49 | Z Kraju

PKN Orlen i Grupa Lotos w wieczornych komunikatach prasowych podały, że 18 sierpnia 2020 roku podpisane zostało porozumienie ze Skarbem Państwa, dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji Lotosu przez PKN Orlen. Transakcja ma skutkować przejęciem przez płocką spółkę, bezpośrednio lub pośrednio, kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Uwaga na nowe przepisy dotyczące zakupów olejów opałowych

Uwaga na nowe przepisy dotyczące zakupów olejów opałowych
2020-08-17 11:01 | PaliwaRolnicze.pl

Z początkiem września 2020 r. wejdzie w życie tzw. pakiet opałowy, czyli przepisy o obowiązkowej elektronizacji oświadczeń o grzewczym przeznaczeniu wyrobu, niezbędnych do stosowania obniżonej stawki akcyzy dla olejów opałowych – przypomina zespół doradców podatkowych kancelarii Cabaj Kotala.