e-petrol.pl: benzyna droższa od diesla

e-petrol.pl: benzyna droższa od diesla

2020-06-26 10:37 | e-petrol.pl
Zamiana kolejności paliw na stacyjnych pylonach nie powinna budzić szczególnych emocji - dalszy ruch w górę będzie dotyczyć zarówno oleju napędowego, jak i benzyny Pb95.
Biorąc pod uwagę tendencje rynku globalnego i rodzime "powroty do normalności" w odniesieniu do pandemii COVID-19 spodziewać się można dalszej zwyżki cen. Stacje zapewne niebawem przeniosą takie nastroje i powinniśmy zobaczyć dalszy ciąg ruchu w górę.

Benzyna w górę

W polskich rafineriach w ostatnich dniach zwyżka benzyny była wyraźna - dzisiejsza cena w porównaniu z minionym weekendem jest wyższa o 21,2 zł/m sześc. i wynosi 3503,4 zł/m sześc., a w przypadku benzyny Pb98 zmiana na plus to 9,8 zł/m sześc. czyli jej cena to 3716,6 zł/m sześc. Jeśli chodzi o olej napędowy zmiana zwyżkowa nie pojawia się, bowiem cena w porównaniu z ubiegłą sobotą jest niższa o 9,2 zł na metrze sześc. i wynosi 3389,4 zł. Aktualny poziom hurtowych cen oleju opałowego wynosi 2176,4 zł/m sześc. - wynik jest więc o niemal 25 zł na metrze sześc. niższy niż w sobotę.

Może być drożej...

W dniach 29 czerwca - 5 lipca 2020 spodziewamy się, że ceny benzyny Pb98 ulokować się powinny w przedziale 4,49-4,62 zł/l. Dla benzyny Pb95 oczekujemy cen na poziomie 4,16-4,29 zł/l. W przypadku oleju napędowego ceny będą bliskie poziomom cenowym benzyny - oczekujemy tutaj przedziału 4,15-4,26 zł/l. Zwyżka dotyczyła będzie także zapewne autogazu, który kosztować może 1,95-2,03 zł/l.


Ropa naftowa ciągle droga

W mijającym tygodniu notowania ropy Brent na giełdzie naftowej w Londynie zbliżyły się do poziomu 44 dolarów. W trakcie wtorkowej sesji inwestorzy za baryłkę surowca płacili nawet 43,93 USD i była to najwyższa cena zanotowana od marca tego roku. Nastroje na rynku naftowym pogorszyły się jednak pod wpływem informacji o rekordowo wysokim poziomie zapasów ropy w USA i doszło po przeceny, która w środę sprowadziła cenę surowca poniżej poziomu 40 dolarów. W piątkowe przedpołudnie baryłka ropy Brent w Londynie jest wyceniana na ponad 41 dolarów.

W ostatnich tygodniach notowania surowca wahają się w okolicach poziomu 40 dolarów. Trwa próba sił pomiędzy kupującymi i inwestorami obawiającymi się drugiej fali pandemii. Ci pierwsi liczą na to, że odbudowujący się popyt na paliwa przy obowiązujących ograniczeniach w wydobyciu, będzie powodował dalszy wzrost cen. Dla tych drugich wyraźnym sygnałem ostrzegawczym są dane na temat rosnącej liczby przypadków koronawirusa na świecie, która może ponownie zamrozić globalną gospodarkę. Za kontynuacją wzrostowej tendencji nie przemawiają też redukowane w dół prognozy gospodarcze Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy szacunki dotyczące bezrobocia w Stanach. Według przedstawiciela amerykańskich władz monetarnych liczba bezrobotnych w Stanach na koniec roku prawdopodobnie będzie dwucyfrowa.


Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 29 czerwca – 5 lipca 2020 r:

Wtorek
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska – inflacja konsumencka

Środa
•    Chiny – indeks PMI dla przemysłu
•    Polska - indeks PMI dla przemysłu
•    Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu
•    USA - indeks ISM dla przemysłu
•    USA – protokół z posiedzenia FOMC

Czwartek
•    USA – bilans handlu zagranicznego
•    USA – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
•    USA – zamówienia w przemyśle

Szykują się duże zmiany w branży olejów i preparatów smarnych

Szykują się duże zmiany w branży olejów i preparatów smarnych
2020-08-04 09:55 | Z Kraju

Opłata depozytowa i ogólnokrajowy system zbiórki zużytych olejów i preparatów smarowych mają być sposobem na walkę ze spalaniem zużytych olejów silnikowych. Takie wnioski wpłyną z raportu „Gospodarka olejami zużytymi – założenia reformy i propozycja ustawy” opracowanego przy współpracy UN Global Compact Network Poland, administracji rządowej i organizacji pozarządowych.

Można już składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Można już składać wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze
2020-08-03 09:43 | Z Kraju

Jak informuje PAP od dzisiaj producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego, wykorzystanego do produkcji rolnej.

Paliwa potaniały, ale dla Polaków to wciąż drogo

Paliwa potaniały, ale dla Polaków to wciąż drogo
2020-07-29 09:42 | Z Kraju

W połowie tego roku ceny ropy, a w ślad za nimi benzyn i oleju napędowego, były niskie. Ranking agencji RIA Rating pokazuje, obywatele których z 32 państw Europy skorzystali na tym najbardziej.

Szybsza obsługa klientów na stacjach PKN Orlen

Szybsza obsługa klientów na stacjach PKN Orlen
2020-07-27 09:40 | Z Kraju

PKN Orlen podał w komunikacie, że wdraża nowoczesne rozwiązania i podwyższa standardy obsługi na stacjach paliw. To odpowiedź na potrzeby klientów korzystających z sieci Orlen.

Alert prawny COVID-19: Objaśnienia ws. podatkowych rozwiązań covidowych

Alert prawny COVID-19: Objaśnienia ws. podatkowych rozwiązań covidowych
2020-07-27 07:39 | Tarcza antykryzysowa

22 lipca Minister Finansów wydał obszerne objaśnienia podatkowe dotyczące nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.

Udział energii odnawialnej w Polsce jest zbyt mały

Udział energii odnawialnej w Polsce jest zbyt mały
2020-07-24 09:35 | Z Kraju

Forum Energii szacuje, że udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto w 2019 r. w Polsce wyniósł 11,5 proc. a w 2020 r. może wzrosnąć o 0,7 pkt. proc. do 12,2 proc., podczas gdy cel wynosi 15 proc.